95.jpg96.jpg97.jpg98.jpg99.jpg

aktualności

Digitalizacja, skanowanie, modelowanie i wizualizacja 3D obiektów 
Rzeźby wykonane z mistrzowską precyzją, bogactwo wnętrz pałaców, urzekające misternymi detalami ołtarze kościołów – aby móc w pełni docenić ich niezwykłe piękne, to zobaczyć je na żywo. Zdjęcie to płaskie odbicie, medium pośredniczące w obcowaniu z przedmiotami. W tej obiegowej opinii kryje się sporo prawdy. Jeszcze 10 lat temu, jeśli chcieliśmy dokładnie obejrzeć zabytkowy obiekt, musieliśmy zrobić to osobiście. Oczywiście nic do końca nie zastąpi osobistego obcowania z dziełami sztuki. Personalny kontakt z zabytkiem nierzadko potrafią zaburzyć tłumy zwiedzających, złe wyeksponowanie muzealium, złe światło. W jeszcze większym stopniu te niedogodności mogą pozbawić wyjątkowego doświadczenia badacza, który musi dokładnie przeanalizować, opisać i zinwentaryzować obiekt.

Rozwój technologii przyniósł jednak rozwiązanie tych problemów, a jest nim digitalizacja. Wykorzystanie tej nowoczesnej metody pozwala w łatwy sposób przenieść do wirtualnego trójwymiarowego świata dowolny obiekt istniejący realnie. Nasza firma od 2010 roku świadczy profesjonale usługi digitalizacji 2D i 3D oraz modelowania 3D, drukowania 3D, frezowania CNC i tworzenia wielu pochodnych tego produktów jak np. wirtualne muzea na bazie panoram 360 stopni oraz gry Virtual Reality i filmy interaktywne. Skanowanie rzeźb, pomników, zbiorów muzealnych oraz archiwaliów to nasza specjalność. Prowadzimy prace z użyciem nieinwazyjnych urządzeń, które gwarantują pełne bezpieczeństwo digitalizowanych muzealiów. Nie ograniczamy się jedynie do pojedynczych przedmiotów. Dla naszych klientów – do których należą zarówno instytucje państwowe jak firmy prywatne – realizowaliśmy zlecenia na skanowanie 3D budynków. Modele otrzymywane za pomocą laserowego skanowania 3D charakteryzują się wyjątkową szczegółowością i zapewniają badaczom pełen zestaw informacji o obiekcie. Pakiet naszych usług uzupełnia tworzenie bogatych danych inwentaryzacyjnych dla architektów, projektantów, konserwatorów, inwestorów.

124.jpg

Sacro Expo 2015


W dniach od 22-24 czerwca zaprezentowaliśmy nasze usługi wiernego kopiowania 3D figur zabytkowych na Targach SACROEXPO w Kielcach. Na stoisku przedstawialiśmy cały proces tworzenia replik od skanowania trójwymiarowego, poprzez modelowanie cyfrowe, następnie drukowanie 3D i frezowanie CNC w najróżniejszych materiałach, aż po polichromowanie i końcową obróbkę kopii. Nasza oferta kopiowania wiernego 3D wzbudziła duże zainteresowanie nie tylko osób duchownych. Ta, jedyna w swoim rodzaju impreza, z pogranicza wydarzenia kulturalnego i komercyjnego, jakim są targi, nawiązuje zarówno do tradycji, jak również do sztuki nowoczesnej. Promować sztukę związaną z sacrum i jej twórców jest jednym z nadrzędnych celów, jakie postawiły sobie Targi Kielce organizując Międzynarodową Wystawę Budownictwa i Wyposażenia Kościołów, Sztuki Sakralnej i Dewocjonaliów SACROEXPO oraz Europejski Salon Nowych Technologii dla Muzeów, Konserwacji Zabytków i Dziedzictwa Narodowego EXPOSITIO. W szesnastej edycji SACROEXPO wzięło udział 250 wystawców z 12 państw, a tym samym impreza ta pozostała największą tego typu w Polsce, a jedną z największych w Europie.

PK

Wszelkie prawa zastrzeżone dla S3D © 2022

Wspieramy działania