96.jpg95.jpg97.jpg99.jpg98.jpg

aktualności

Digitalizacja, skanowanie, modelowanie i wizualizacja 3D obiektów 
Rzeźby wykonane z mistrzowską precyzją, bogactwo wnętrz pałaców, urzekające misternymi detalami ołtarze kościołów – aby móc w pełni docenić ich niezwykłe piękne, to zobaczyć je na żywo. Zdjęcie to płaskie odbicie, medium pośredniczące w obcowaniu z przedmiotami. W tej obiegowej opinii kryje się sporo prawdy. Jeszcze 10 lat temu, jeśli chcieliśmy dokładnie obejrzeć zabytkowy obiekt, musieliśmy zrobić to osobiście. Oczywiście nic do końca nie zastąpi osobistego obcowania z dziełami sztuki. Personalny kontakt z zabytkiem nierzadko potrafią zaburzyć tłumy zwiedzających, złe wyeksponowanie muzealium, złe światło. W jeszcze większym stopniu te niedogodności mogą pozbawić wyjątkowego doświadczenia badacza, który musi dokładnie przeanalizować, opisać i zinwentaryzować obiekt.

Rozwój technologii przyniósł jednak rozwiązanie tych problemów, a jest nim digitalizacja. Wykorzystanie tej nowoczesnej metody pozwala w łatwy sposób przenieść do wirtualnego trójwymiarowego świata dowolny obiekt istniejący realnie. Nasza firma od 2010 roku świadczy profesjonale usługi digitalizacji 2D i 3D oraz modelowania 3D, drukowania 3D, frezowania CNC i tworzenia wielu pochodnych tego produktów jak np. wirtualne muzea na bazie panoram 360 stopni oraz gry Virtual Reality i filmy interaktywne. Skanowanie rzeźb, pomników, zbiorów muzealnych oraz archiwaliów to nasza specjalność. Prowadzimy prace z użyciem nieinwazyjnych urządzeń, które gwarantują pełne bezpieczeństwo digitalizowanych muzealiów. Nie ograniczamy się jedynie do pojedynczych przedmiotów. Dla naszych klientów – do których należą zarówno instytucje państwowe jak firmy prywatne – realizowaliśmy zlecenia na skanowanie 3D budynków. Modele otrzymywane za pomocą laserowego skanowania 3D charakteryzują się wyjątkową szczegółowością i zapewniają badaczom pełen zestaw informacji o obiekcie. Pakiet naszych usług uzupełnia tworzenie bogatych danych inwentaryzacyjnych dla architektów, projektantów, konserwatorów, inwestorów.

146.jpg

Gigantyczne figury w 3D


W czerwcu 2016 roku zeskanowaliśmy 3D w Nysie gigantyczne barokowe rzeźby przedstawiające Św. Karola Boromeusza i Św. Ferdynanda Kastylijskiego. Dwa miesiące wcześniej zostały zdjęte z fasady kościoła pw. Wniebowzięcia NMP na placu Solnym w Nysie. Rzeźby zostały poddane konserwacji i renowacji. Program prac konserwatorskich wykonany został przez Centrum Badawczo-Edukacyjne Konserwacji Zabytków w Nysie oraz Muzeum Powiatowe w Nysie i potrwa przez rok.

Wymienione rzeźby stały w niszach fasady kościoła pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Nysie, a wykonane zostały ponad trzysta lat temu. Wraz z dowoma innymi posągami przedstawiają czterech świętych jezuickich. Posągi dolne, wysokie na ponad 3 metry, przedstawiają od lewej: św. Karola Boromeusza kardynała i arcybiskupa Mediolanu oraz Ferdynanda Kastylijskiego, który jako Ferdynand III był w XIII wieku Królem Kastylii i Leónu. Górne posągi przedstawiają po lewej stronie św. Ignacego Loyolę założyciela zakonu Jezuitów, a po prawej - św. Franciszka Ksawerego, który był apostołem Indii. Obydwie rzeźby obite zostały miedzianą blachą. Wyjątkowość wszyskich czterech barokowych rzeźb polega na tym, że wykonane zostały z drewna. Dotychczas nie były one przedmiotem badań i opracowań konserwatorsko-historycznych. Na terenie Polski znane są jedynie pojedyncze przypadki tak wiekowych drewnianych rzeźb ustawionych na zewnątrz - w Nysie mamy do czynienia z zespołem aż czterech rzeźb.

PK

Wszelkie prawa zastrzeżone dla S3D © 2021

Wspieramy działania