99.jpg97.jpg98.jpg95.jpg96.jpg

aktualności

Digitalizacja, skanowanie, modelowanie i wizualizacja 3D obiektów 
Rzeźby wykonane z mistrzowską precyzją, bogactwo wnętrz pałaców, urzekające misternymi detalami ołtarze kościołów – aby móc w pełni docenić ich niezwykłe piękne, to zobaczyć je na żywo. Zdjęcie to płaskie odbicie, medium pośredniczące w obcowaniu z przedmiotami. W tej obiegowej opinii kryje się sporo prawdy. Jeszcze 10 lat temu, jeśli chcieliśmy dokładnie obejrzeć zabytkowy obiekt, musieliśmy zrobić to osobiście. Oczywiście nic do końca nie zastąpi osobistego obcowania z dziełami sztuki. Personalny kontakt z zabytkiem nierzadko potrafią zaburzyć tłumy zwiedzających, złe wyeksponowanie muzealium, złe światło. W jeszcze większym stopniu te niedogodności mogą pozbawić wyjątkowego doświadczenia badacza, który musi dokładnie przeanalizować, opisać i zinwentaryzować obiekt.

Rozwój technologii przyniósł jednak rozwiązanie tych problemów, a jest nim digitalizacja. Wykorzystanie tej nowoczesnej metody pozwala w łatwy sposób przenieść do wirtualnego trójwymiarowego świata dowolny obiekt istniejący realnie. Nasza firma od 2010 roku świadczy profesjonale usługi digitalizacji 2D i 3D oraz modelowania 3D, drukowania 3D, frezowania CNC i tworzenia wielu pochodnych tego produktów jak np. wirtualne muzea na bazie panoram 360 stopni oraz gry Virtual Reality i filmy interaktywne. Skanowanie rzeźb, pomników, zbiorów muzealnych oraz archiwaliów to nasza specjalność. Prowadzimy prace z użyciem nieinwazyjnych urządzeń, które gwarantują pełne bezpieczeństwo digitalizowanych muzealiów. Nie ograniczamy się jedynie do pojedynczych przedmiotów. Dla naszych klientów – do których należą zarówno instytucje państwowe jak firmy prywatne – realizowaliśmy zlecenia na skanowanie 3D budynków. Modele otrzymywane za pomocą laserowego skanowania 3D charakteryzują się wyjątkową szczegółowością i zapewniają badaczom pełen zestaw informacji o obiekcie. Pakiet naszych usług uzupełnia tworzenie bogatych danych inwentaryzacyjnych dla architektów, projektantów, konserwatorów, inwestorów.

45.jpg

Tydzień Internetu Przyszłości


W dniach 24-28 października 2011 roku odbyła się w Poznaniu międzynarodowa konferencja Future Internet Week. Wydarzenie to składało się z serii imprez organizowanych pod egidą Unii Europejskiej – 'Future Internet Event' (Future Internet Conference oraz Future Internet Assembly) oraz szeregu interesujących imprez towarzyszących. Po raz pierwszy FIW odbywała się w naszym kraju i miało to związek z prezydencją Polski w UE. Podczas Tygodnia Internetu Przyszłości na specjalne zaproszenie organizatora zaprezentowała zastosowanie skanowania 2 + 3D w Internecie firma Scanning 3D z Leszna wspólnie ze Stowarzyszeniem Powiat Gostyń 24 i Stowarzyszeniem Wiatraki Wielkopolski.

Tydzień Internetu Przyszłości został zainaugurowany konferencją Internet Przyszłości "Europa 2020 - znaczenie Internetu Przyszłości dla rozwoju regionalnego". Wydarzenie to było oficjalną imprezą Polskiej Prezydencji w Radzie UE. Konferencja była poświęcona problematyce badań i rozwoju oraz innowacji w zakresie Internetu przyszłości w kontekście rozwoju regionalnego. Konferencja dotyczyła kluczowych wyzwań w obszarze technologii informatycznych, inteligentnego rozwoju oraz polityki innowacyjnej wynikającej ze strategii Europa 2020.

Konferencja Future Internet Assembly połączona była z wystawą prezentującą wyniki projektów unijnych finansowanych ze środków 7 Programu Ramowego oraz polskich projektów badawczych w zakresie technologii informatycznych. W konferencji wzięli udział eksperci techniczni, naukowcy i przedstawiciele firm technologicznych z całej Europy.

W ramach Tygodnia Internetu Przyszłości w Poznaniu odbywały się liczne imprezy towarzyszące, w tym m.in. Internet of Things Conference and Workshop, Future Internet Poland Conference, Future Internet Forum, ICT Committee, Service Wave Conference, Future Internet Research and Experimentation Conference.

Scanning 3D zaprezentował zastosowanie skanowania 2 + 3D w Internecie. Starannie opracowana idea stoiska ukazywała na monitorach telewizyjnych 3 wybrane aspekty wykorzystania skanowania 2 + 3D w Internecie. W pierwszym przypadku pokazano prezentacje 2/3D zabytków na platformie Cyfrowe MNW (www.cyfrowe.mnw.art.pl), które wykonane zostały metodą digitalizacji fotograficznej. W drugim przypadku przedstawiono prezentację 3D wiatraka na platformie Stowarzyszenia Wiatraki Wielkopolski, którą uzyskano na podstawie skanowania laserowego 3D. W trzecim przypadku popularyzowano rezultaty skanowania 2 + 3D na jedynej w swoim rodzaju Internetowej Kronice Wsi, będącej dziełem Stowarzyszenia Powiat Gostyń 24.

Tydzień Internetu Przyszłości pełnił istotną rolę w promocji problematyki badawczej i innowacyjnej w zakresie Internetu przyszłości w Polsce i całej UE. Główne imprezy w ramach Tygodnia Internetu Przyszłości organizowane były przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego we współpracy z Poznańskim Centrum Superkomputerowo-Sieciowym (PCSS) i Komisją Europejską.

Wszelkie prawa zastrzeżone dla S3D © 2022

Wspieramy działania