99.jpg97.jpg96.jpg98.jpg95.jpg

wierne kopie 3D figur - druk 3D i CNC

Kiedyś przygotowanie kopii rzeźby wymagało od rzemieślnika niemałych umiejętności, sprawnej ręki i bystrego oka. Wprowadzenie specjalnych urządzeń znacznie usprawniło ten proces i pozwoliło na jego umasowienie. Jednak tworzone taśmowo repliki, często były odległe od jakości oryginału i pozbawione jego niuansów. Prawdziwą rewolucję przyniosły nowoczesne technologie, które pozwoliły na przenoszenie modeli obiektów do świata wirtualnego. 

Skanery 3D wykonują około miliona mikro pomiarów w sekundę. Otrzymane tym sposobem dane w postaci chmury punktów umożliwiają dokładne cyfrowe odwzorowanie rzeźby. Zeskanowany obiekt w postaci cyfrowej może następnie posłużyć do wielu bardzo dokładnych pomiarów komputerowych, albo może zostać zreplikowany przy użyciu drukarki 3D lub sterowanej komputerowo obrabiarki CNC. Nasze firma posiada bogate doświadczenie w realizacji zamówień za pomocą opisanej wyżej techniki. Wykorzystując skanowanie i druk 3D rzeźb, przygotowaliśmy wierne kopie figur Jezusa Mogilskiego i Piety Skrzatuskiej oraz trzymetrowych posągów Św. Karola Boromeusza i Św. Ferdynanda Kastylijskiego z kościoła w Nysie. 

Klientom możemy również zaproponować tworzenie fotografii 360 stopni zabytków i prezentacji 3D obiektów budowlanych.

Wycenę usługi wykonania wiernej kopii 3D dowolnej figury przygotowujemy indywidualnie. Na wycenę mają wpływ:
- wielkość oryginalnej figury i skala skomplikowania jej bryły,
- rodzaj materiału, z którego wykonany jest oryginał,
- wybór materiału do wykonania kopii, a także jej skala.

Przybliżona cena wykonania wiernej kopii 3D figury o wysokości 120 cm w drewnie - od 10.000 zł.
W cenie tej zawarte są wszelkie koszty netto, w tym w szczególności skanowanie 3D (od 2.000 zł), poza usługą polichromowania (do osobnej wyceny konserwatorskiej).

Jesteśmy skłonni do negocjacji i elastyczni w ustalaniu szczegółów każdego zlecenia.

Madonna z Dzieciątkiem na lwie


Przez blisko 4 miesiące w 2016 roku trwały prace nad wykonaniem wiernej kopii figury Madonny z Dzieciątkiem na lwie wraz z cyfrową rekonstrukcją drobnych ubytków oraz przywróceniem pierwotnego wyglądu polichromii. Najpierw w maju 2016 roku figura została zeskanowana w 3D w Muzeum Archidiecezjalnym w Gnieźnie. Następnie cyfrowy model 3D został poddany drobnym poprawkom, polegającym głównie na cyfrowej rekonstrukcji ubytków. W czerwcu kopia została wydrukowana w 3D w technologii FDM w tworzywie o nazwie Woodfill, którego 70% stanowią wióry drewna. W sierpniu kopia uzyskała polichromię jak najbardziej zbliżoną do pierwotnego wyglądu oryginalnej figury. Polichormię wykonał Joachim Nowacki z Pracowni Konserwatorskiej w Osiecznej. Kopia prawdopodobnie stanie w przyszłości w miejscu, z którego pochodzi oryginał, czyli w kościele św. Mikołaja w Powidzu. Madonna z Dzieciątkiem na lwie to rzeźba gotycka drewniana z 3 ćwierci XIV wieku.

Drewniane rzeźby stojącej na lwie Matki Boskiej z małym Jezusem na ręku należą do najbardziej finezyjnych dzieł gotyku. Ten sposób prezentacji Marii jako Królowej Niebios rozprzestrzenił się w całej Europie Środkowej, szczególnie zaś w miastach Śląska i Pomorza. Do dziś niewyjaśnione pochodzenie motywu powoduje, że temat od dziesięcioleci pozostaje aktualny w badaniach historyków sztuki. Według niektórych z nich, powstanie dzieł należy wiązać z praskim dworem cesarza Karola IV i sztuką, która rozkwitła na nim w połowie XIV wieku.

PK

 

Wszelkie prawa zastrzeżone dla S3D © 2021

Wspieramy działania